Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Komornickiej

W dniu pierwszego marca odbyło się comiesięczne zebranie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej, tradycyjnie w niedzielne popołudnie w komornickiej „Piwnicy”. Na samym wstępie serdecznie powitałam nowych członków, nasze grono powiększyło się o kolejne dwie osoby Państwa Barbarę i Władysława Jucewiczów. Nasi nowi przyjaciele otrzymali oficjalnie nowiutkie członkowskie legitymacje, oczywiście przy głośnych oklaskach pozostałych osób z Towarzystwa. Mnie osobiście jest niezmiernie miło powitać nowe twarze, dlatego Droga Basiu i Władysławie bardzo się cieszę z Waszej obecności i życzę Wam, abyście dobrze czuli się naszych szeregach.

Zebranie marcowe nie tylko dzięki temu wydarzeniu było wyjątkowe, nasze zaproszenie bowiem przyjęła Pani poseł na Sejm IX kadencji Joanna Jaśkowiak. Warto podkreślić, iż inicjatorem i organizatorem zaproszenia Pani Joanny był mój zastępca Kolega Mirek Wieloch; to on był pomysłodawcą spotkania. Pani Joanna Jaśkowiak w Sejmie reprezentuje nasz wielkopolski region, ponieważ urodziła się i wykształcenie zdobyła w Poznaniu, to znana polska prawniknotariuszdziałaczka społeczna. Jednak jeśli ktokolwiek przypuszczał, że taka osoba może być tylko i wyłącznie początkującą w Sejmie polityk to w marcową niedzielę mógł po prostu się rozczarować. Pani Jaśkowiak całą swoją prelekcję poświęciła zawiłościom prawniczym a tematów politycznych w ogóle nie poruszała. W naszych szeregach zasiadają osoby w większości w wieku emerytalnym, toteż Pani poseł swój wykład ułożyła tematycznie stosownie do oczekiwań, czyli tłumaczyła zasady spadkowe, podzielności majątku, sporządzania testamentu, spraw bankowych po śmierci członka rodziny, darowiznom i możliwościom, jakie daje polskie prawo sądowe. Po prelekcji nasi przyjaciele mogli zadawać pytania, na które Pani Jaśkowiak starała się wyczerpująco odpowiedzieć, aby rozwiać nasze wątpliwości związane z polskim sądownictwem. Jestem godna podziwu skromności i ogromnej wiedzy oraz cierpliwości w przekazywaniu tej wiedzy dla Pani Joanny. Wiem, że jeszcze w to niedzielne popołudnie Pani poseł musiała wracać do Warszawy, ponieważ już rano w poniedziałek miało miejsce kolejne posiedzenie Sejmu tym razem związane w szalejącym po świecie koronawirusem. Jednak absolutnie nie dała Pani Jaśkowiak jakiegokolwiek sygnału pośpiechu lub zniecierpliwienia, wręcz sama do końca prosiła o dalsze pytania i rozwiewała wątpliwości. Za taką postawę oraz poświęcony prywatny czas w na pewno napiętym kalendarzu serdecznie dziękujemy. Pani poseł Joanna Jaśkowiak na koniec zobowiązała się do współpracy TPZK, a widząc jej otwartość jestem przekonana, że nie była to pierwsza i zarazem ostatnia wizyta na naszym zebraniu.

I tak oto te dwa wydarzenia: wręczenie dwóch nowych legitymacji naszym członkom Koleżance Basi i Koledze Władkowi oraz wizyta Pani poseł, zdominowały nasze marcowe spotkanie.

Was Moi Drodzy Przyjaciele serdecznie zapraszam na następne, kwietniowe zebranie, które odbędzie się dokładnie 5 kwietnia o godzinie 15:00, tradycyjnie w sali „Piwnica”.

                                                                                  Z wyrazami szacunku

                                                                                  Barbara Turowska

 Nasze spotkania w miesiącach styczniu i w lutym.

W styczniu a dokładnie w niedzielę 12 kiedy cała Polska grała pod batutą Jurka Owsiaka, ba nawet cały świat ogarnęła gorączka inicjatywy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tradycyjnie jak co roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Komornickiej właśnie w tym czasie zorganizowało swoje comiesięczne zebranie. W tym roku na nasze zebranie zostały zaproszone dwie grupy przedszkolne dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka z klas 0B i 0C. Występy naszych milusińskich przygotowały wychowawczynie Panie Magda Ratajczak, Joanna Murkowska  oraz Katarzyna Nowak. Wspaniały występ niezwykle utalentowanych dzieci przypomniał nam klimat minionych świąt Bożego Narodzenia, na parę chwil cieszyliśmy się ponownie świątecznym nastrojem. Po tym cudownym występie młodziutkich artystów, zebranie rozpoczęli nasza skarbnik Koleżanka Janka Pawelczak i członek zarządu Kolega Edek Mączyński, zbierając pieniądze do puszki WOŚP. W tym roku TPZP pobiło rekord jeśli chodzi o nasze coroczne kwesty zebraliśmy kwotę 754,50 złotych. Warto podkreślić, iż do puszki chętnie wrzucali nasi członkowie, ale również rodzice towarzyszący swoim pociechom na niedzielnym występie. Ogromny szacunek dla Państwa, którzy od najmłodszych lat edukują swoje dzieci jak ważny jest altruizm w życiu w społeczeństwie. BRAWO! Serdecznie Wszystkim dziękujemy, tym samym jak co roku wsparliśmy już 28 z kolei inicjatywę Jurka Owsiaka.

Styczniowe zebranie przeszło do historii. Raz jeszcze serdecznie dziękuję Paniom  - opiekunkom dzieci z klas 0B i 0C oraz rodzicom. Z całego serca gratuluję tak utalentowanych pociech, jestem wdzięczna za obecność oraz poświęcony niedzielny czas.
Nasze lutowe spotkanie odbyło się w niedzielne popołudnie w dniu 2 lutego tradycyjne w sali „Piwnica” o godzinie 15:00. Na tym zebraniu przedstawiłam plan naszych  zajęć na rok 2020.  Wydarzeniem priorytetowym będzie dla nas w nadchodzącym roku miesiąc październik, ponieważ dokładnie 14 października przypadnie 105 rocznica urodzin naszego założyciela, pierwszego prezesa i wspaniałego pedagoga Stanisława Nowaka. Niedzielne, lutowe spotkanie zakończyliśmy śpiewająco, intonując przeboje „naszej młodości”.

Kolejne zebranie TPZK będzie miało miejsce 1 marca w sali „Piwnica” o godzinie 15:00. Serdecznie Wszystkich zapraszam, ponieważ na to spotkanie dzięki inicjatywie mojego zastępcy Kolegi Mirka Wielocha została zaproszona i co najważniejsze, zaproszenie przyjęła Pani Poseł Joanna Jaśkowiak. Warto podkreślić, iż to nie będzie typowe spotkanie z politykiem, Pani Jaśkowiak z wykształcenia jest prawnikiem, notariuszem, a więc na naszym zebraniu będziemy mogli poruszyć kwestie majątkowe, zapisy notarialne czyli ważne sprawy, które dotyczą większości z nas. Na pewno będzie to bardzo ważne i cenne w wiedzę dla nas spotkanie, dlatego też moi  kochani bardzo gorąco Was proszę o  liczną frekwencję.

Do zobaczenia w marcu,

z wyrazami szacunku Barbara Turowska prezes TPZK

 

        Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą ze sobą wiele radości oraz refleksji, dotyczących minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok. W tych wyjątkowych dniach chcemy Państwu życzyć wiele satysfakcji i sukcesów z podjętych wyzwań. Dobrego i spokojnego czasu w gronie najbliższych osób, w miłości, radości i ciepłej, rodzinnej atmosferze. Sukcesów w pracy i wytrwałości w realizacji planów, by Nowy Rok przyniósł spełnienie tych najskrytszych marzeń.

                                Prezes Barbara Turowska, Zarząd oraz Członkowie TPZK

 

Listopadowe spotkanie TPZK.

W niedzielę 10 listopada odbyło się nasze comiesięczne zebranie, tradycyjnie w komornickiej sali Piwnica. Jak co roku listopadowe spotkania są wyjątkowe, ponieważ w klimacie nostalgicznym i wspomnieniowym. Jesienią pierwszego listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych, również tym miesiącu przypada rocznica założenia Towarzystwa. Warto zaznaczyć, że to już 41 lat wspólnie działamy pod szyldem TPZK, dlatego też na naszym zebraniu mieliśmy zaszczyt gościć wspaniałych artystów, współpracujących na co dzień z poznańskim Teatrem Wielkim, przed nami wystąpili: akompaniament Pani Olena Skrok oraz śpiew Pan Damian Konieczek. Piękny występ i mocny głos sprawiły, że na parę chwil ściany Piwnicy wręcz zadrżały. Brawo! Pani Olenie oraz Panu Damianowi gratulujemy talentu i muzycznej pasji, która sprawiła, że pomimo niedzielnego popołudnia znaleźli dla nas czas, aby podzielić się z nami swoim muzycznym talentem – serdecznie dziękujemy za obecność.

W drugiej części naszego spotkania swoją uwagę i skupienie poświęciliśmy pamięci i wspomnieniom o Koledze Stanisławowi Nowakowi. Były prezes TPZK Kolega Bogdan Czerwiński, który również 41 lat temu był świadkiem i współzałożycielem Towarzystwa w ciepłych słowa przypomniał fakty i wydarzenia związane z postacią Stanisława Nowaka. O zmarłym Stanisławie można opowiadać bez końca. Ceniony pedagog, regionalista, lokalny patriota, pisarz autor tomików ,,Gwary Komornickiej” oraz bioterapeuta. Człowiek, który odcisnął trwały ślad w historii naszej lokalnej komornickiej ziemi. Po wspomnieniach Kolegi Bogdana głos zabrali były uczeń Kolegi Stanisława, również wieloletni pedagog Mirek Wieloch oraz radny, pełniący funkcję zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy Komorniki, Pan Piotr Wiśniewski. My jako Towarzystwo przede wszystkim bardzo dziękujemy Panu Piotrowi za obecność, nie ukrywamy, że niedzielne popołudnia nie sprzyjają rodzinnym planom i dlatego niezwykle rzadko gościmy na naszych zebraniach radnych wybranych w demokratycznych wyborach, którzy reprezentują nas mieszkańców w Gminnej Radzie. Tym bardziej dziękujemy Panu Piotrowi, że nie tylko poświęcił swój prywatny czas, ale przede wszystkim czynnie brał udział w naszym zebraniu. Bardzo dziękujemy za Pana obecność, miłe słowa, trafne spostrzeżenia oraz godne reprezentowanie tak prestiżowego społecznego stanowiska, jakim jest bycie radnym w naszej gminie. Oczywiście w naszych kronikarskich annałach Pana obecność zostanie odnotowana. Drzwi, które otwierają nasze comiesięczne spotkania są zawsze dla każdego szeroko otwarte!

Serdecznie dziękuję Pani Olenie i Damianowi za piękny występ i poświęcony czas. Jestem przekonana, że dzielenie się tak wielkim talentem to nie tylko przyjemność dla odbiorców, ale również radość dla występujących. Nasze brawa były szczere i w pełni zasłużone – dziękujemy!!

Was Drodzy Przyjaciele i Sympatycy zapraszam na grudniowe zebranie, które odbędzie się już pierwszego dnia grudnia tradycyjnie w sali Piwnica o godzinie 15:00.

Z wyrazami szacunku

Barbara Turowska prezes TPZK.

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Komornickiej zaprasza mieszkańców Gminy na drzwi otwarte do naszej Izby Pamięci. Nasze lokalne muzeum będzie dla Państwa otwarte od godziny 10:00 do 20:00 w dniu 23 listopada. Izba Pamięci mieści się w Szkole Podstawowej nr 2 wejście od ul. Polnej. Zainteresowanych i zaciekawionych serdecznie zapraszamy.

 

 

ZAPROSZENIE 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Komornickiej serdecznie zaprasza na RAJD ROWEROWY - ZNICZ PAMIĘCI, w dniu 9 listopada 2019 roku  o godzinie 9:00, Zbiórka na pl. Ed. Bojanowskiego w Luboniu . 

ZAPROSZENIE 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Komornickiej serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na  "DRZWI OTWARTE" do Izby Pamięci TPZK, która mieści przy SP2 w Komornikach, wejście od ul. Polnej w sobotę 23 listopada br., w godzinach 10:00 do 20:00. 

 

Październikowe  spotkanie  TPZK

W niedzielę 6 października o godzinie 15:00 w sali Piwnica  odbyło się nasze comiesięczne zebranie.

Nasze spotkanie  zawsze  rozpoczynam od przywitania i złożenia życzeń  solenizantom  i jubilatom danego miesiąca. W sposób szczególny w tym miesiącu gratulacje otrzymali nasi długoletni członkowie  Krysia i Tadziu Gandeccy, którzy  obchodzili 61 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Tak doniosłym jubilatom  wypada tylko życzyć, aby doczekali w zdrowiu i szczęściu żelaznych godów. Życzenia i gratulacje wraz z okolicznościową laurką otrzymał również nasz przyjaciel Stanisław Maciejewski, który w dniu 4 września obchodził godną rocznicę: swoje 80-te urodziny. Wszyscy zebrani zaśpiewali 100 lat, po czym nastąpiła przerwa na kawę w trakcie, której zebrani przy wspólnym stole mogli uraczyć się wspaniałym tortem o owocowym smaku okazji tak pięknej rocznicy urodzin Kolegi Stanisława.

Dla Towarzystwa ucztowanie rocznic jest zawsze refleksyjne i godne podziwu, ponieważ z wielką radością obserwujemy w jak doskonałych kondycjach i dobrym zdrowiu są nasi jubilaci czy to urodziny czy małżeńskie gody, po prostu nasi przyjaciele doskonale reprezentują senioralne grono. Wręcz świecą przykładem i na pewno skrywają jakąś tajemnicę, jak można oszukać czas a tym samym biologiczny kalendarz. BRAWO!!!

Kolejnym powodem do uśmiechu na twarzy jest fakt, że nasze grono powiększyło się o kolejne dwie osoby. I tak oto oficjalnie, bo poprzez wręczenie naszych członkowskich legitymacji powitaliśmy w naszych szeregach dwie koleżanki: Jankę Jarmużek i Weronikę Kaczmarek.

 Po krótkiej kawowej przerwie nasz były prezes TPZK Bogdan Czerwiński  przedstawił historię Tablicy Ofiar Poległych Mieszkańców w czasie II wojny światowej, która 23 września, 30 lat temu, została zawieszona na jednej ze ścian okalającego muru komornickiego Kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła. Wówczas inicjatorami założenia tablicy było TPZK, przede wszystkim  nieżyjący Koledzy Stanisław Nowak, Antoni Jakubowski, Benedykt Wieloch oraz obecny Kolega Bogdan Czerwiński, na którego wsparcie i historyczną wiedzę możemy liczyć od początku istnienia TPZK, jego zażywna energia ciągle zaraża lokalnych pasjonatów Komornickiej historii. Warto podkreślić, że TPZK pamięta o każdej rocznicy upamiętnienia Poległych mieszkańców, dlatego i tym razem symboliczne światło, znicz pod tablicą zapalili Koledzy  Bogdan Czerwiński i Mirosław Wieloch.

W dalszej części zebrania poinformowałam zebranych o możliwości głosowania na projekt Budżetu Obywatelskiego. W tym roku TPZK bierze czynny udział w możliwości jakie daje nam tzw. finansowanie partycypacyjne, czyli demokratyczny proces, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w konkretnej gminie w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Nasz projekt związany jest z upamiętnieniem  poetyckiej twórczości założyciela TPZK Stanisława Nowaka. Głosowanie będzie w dniach od 15 października do 29 października. Prawo udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Gminy Komorniki. Dlatego Moi Szanowni Przyjaciele i Sympatycy TPZK od dnia 15 października bardzo proszę o pełną mobilizację w sprawie głosowania na nasz pomysł w Budżecie Obywatelskim.

Naszym jubilatom oraz nowym członkom TPZK jeszcze raz życzę zdrowia, błogosławieństwa bożego na długie lata życia. A Was Kochani przyjaciele zapraszam na następne zebranie w dniu 10 listopada tradycyjnie w sali Piwnica o godzinie 15:00.

                                                                                                                                                                 Z wyrazami szacunku

                                                                                                                                                               Barbara Turowska  prezes TPZK

 

 

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Komornickiej istnieje od 1978 r. Pierwszym prezesem TPZK został długoletni nauczyciel komornickiej szkoły, regionalista, Stanisław Nowak. Funkcję tę sprawowali: Jan Pinczak, Bogdan Czerwiński, Antoni Jakubowski. Obecnie prezesem jest Barbara Turowska. Mottem TPZK jest przesłanie Stanisława Nowaka: „Ziemia Komornicka żywi i leczy”. Celem działalności jest kształtowanie kierunków oraz metod działalności społeczno-kulturalnej w Gminie Komorniki, opieka nad tradycjami kulturalnymi, zabytkami, folklorem Komornik i okolicy, dbałość o estetykę i opieka nad miejscowym środowiskiem naturalnym. Patronem TPZK jest ks. Franciszek Ksawery Malinowski – wybitny proboszcz komornickiej parafii w latach 1853-1881, patriota i językoznawca, uczestnik Powstania Listopadowego, propagator nowych technologii w rolnictwie, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Teatru Polskiego w Poznaniu. Towarzystwo od 1993 roku przyznaje medal jego imienia, osobom działającym na rzecz kultury regionalnej. W 2003 r. z inicjatywy TPZK otwarto Ogród Pamięci w Komornikach, symboliczne miejsce upamiętniania historii Ziemi Komornickiej. W 2008 r. Wójt Gminy Komorniki Jan Broda wyróżnił TPZK nagrodą: „ BENE MERITUS – Szczególnie zasłużony”, za 30 lat dbałości o zachowanie kultury, folkloru i ochrony zabytków. Towarzystwo prowadzi działalność monograficzną, udziela się w konferencjach popularno-naukowych. Przynależność do TPZK jest dobrowolna, a członkostwo honorowe. W 2010 roku jednej z ulic w Komornikach nadano imię Stanisława Nowaka.

 
90-LECIE URODZIN 
STANISŁAWA NOWAKA 
 
90 URODZINY STANISŁAWA NOWAKA-2005
Otwarcie Izby Pamięci TPZK-2015r