Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Komornickiej

             Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą ze sobą wiele radości oraz refleksji, dotyczących minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok. W tych wyjątkowych dniach chcemy Państwu życzyć wiele satysfakcji i sukcesów z podjętych wyzwań. Dobrego i spokojnego czasu w gronie najbliższych osób, w miłości, radości i ciepłej, rodzinnej atmosferze. Sukcesów w pracy i wytrwałości w realizacji planów, by Nowy Rok przyniósł spełnienie tych najskrytszych marzeń.

                                Prezes Barbara Turowska, Zarząd oraz Członkowie TPZK

 

Listopadowe spotkanie TPZK.

W niedzielę 10 listopada odbyło się nasze comiesięczne zebranie, tradycyjnie w komornickiej sali Piwnica. Jak co roku listopadowe spotkania są wyjątkowe, ponieważ w klimacie nostalgicznym i wspomnieniowym. Jesienią pierwszego listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych, również tym miesiącu przypada rocznica założenia Towarzystwa. Warto zaznaczyć, że to już 41 lat wspólnie działamy pod szyldem TPZK, dlatego też na naszym zebraniu mieliśmy zaszczyt gościć wspaniałych artystów, współpracujących na co dzień z poznańskim Teatrem Wielkim, przed nami wystąpili: akompaniament Pani Olena Skrok oraz śpiew Pan Damian Konieczek. Piękny występ i mocny głos sprawiły, że na parę chwil ściany Piwnicy wręcz zadrżały. Brawo! Pani Olenie oraz Panu Damianowi gratulujemy talentu i muzycznej pasji, która sprawiła, że pomimo niedzielnego popołudnia znaleźli dla nas czas, aby podzielić się z nami swoim muzycznym talentem – serdecznie dziękujemy za obecność.

W drugiej części naszego spotkania swoją uwagę i skupienie poświęciliśmy pamięci i wspomnieniom o Koledze Stanisławowi Nowakowi. Były prezes TPZK Kolega Bogdan Czerwiński, który również 41 lat temu był świadkiem i współzałożycielem Towarzystwa w ciepłych słowa przypomniał fakty i wydarzenia związane z postacią Stanisława Nowaka. O zmarłym Stanisławie można opowiadać bez końca. Ceniony pedagog, regionalista, lokalny patriota, pisarz autor tomików ,,Gwary Komornickiej” oraz bioterapeuta. Człowiek, który odcisnął trwały ślad w historii naszej lokalnej komornickiej ziemi. Po wspomnieniach Kolegi Bogdana głos zabrali były uczeń Kolegi Stanisława, również wieloletni pedagog Mirek Wieloch oraz radny, pełniący funkcję zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy Komorniki, Pan Piotr Wiśniewski. My jako Towarzystwo przede wszystkim bardzo dziękujemy Panu Piotrowi za obecność, nie ukrywamy, że niedzielne popołudnia nie sprzyjają rodzinnym planom i dlatego niezwykle rzadko gościmy na naszych zebraniach radnych wybranych w demokratycznych wyborach, którzy reprezentują nas mieszkańców w Gminnej Radzie. Tym bardziej dziękujemy Panu Piotrowi, że nie tylko poświęcił swój prywatny czas, ale przede wszystkim czynnie brał udział w naszym zebraniu. Bardzo dziękujemy za Pana obecność, miłe słowa, trafne spostrzeżenia oraz godne reprezentowanie tak prestiżowego społecznego stanowiska, jakim jest bycie radnym w naszej gminie. Oczywiście w naszych kronikarskich annałach Pana obecność zostanie odnotowana. Drzwi, które otwierają nasze comiesięczne spotkania są zawsze dla każdego szeroko otwarte!

Serdecznie dziękuję Pani Olenie i Damianowi za piękny występ i poświęcony czas. Jestem przekonana, że dzielenie się tak wielkim talentem to nie tylko przyjemność dla odbiorców, ale również radość dla występujących. Nasze brawa były szczere i w pełni zasłużone – dziękujemy!!

Was Drodzy Przyjaciele i Sympatycy zapraszam na grudniowe zebranie, które odbędzie się już pierwszego dnia grudnia tradycyjnie w sali Piwnica o godzinie 15:00.

Z wyrazami szacunku

Barbara Turowska prezes TPZK.

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Komornickiej zaprasza mieszkańców Gminy na drzwi otwarte do naszej Izby Pamięci. Nasze lokalne muzeum będzie dla Państwa otwarte od godziny 10:00 do 20:00 w dniu 23 listopada. Izba Pamięci mieści się w Szkole Podstawowej nr 2 wejście od ul. Polnej. Zainteresowanych i zaciekawionych serdecznie zapraszamy.

 

 

ZAPROSZENIE 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Komornickiej serdecznie zaprasza na RAJD ROWEROWY - ZNICZ PAMIĘCI, w dniu 9 listopada 2019 roku  o godzinie 9:00, Zbiórka na pl. Ed. Bojanowskiego w Luboniu . 

ZAPROSZENIE 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Komornickiej serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na  "DRZWI OTWARTE" do Izby Pamięci TPZK, która mieści przy SP2 w Komornikach, wejście od ul. Polnej w sobotę 23 listopada br., w godzinach 10:00 do 20:00. 

 

Październikowe  spotkanie  TPZK

W niedzielę 6 października o godzinie 15:00 w sali Piwnica  odbyło się nasze comiesięczne zebranie.

Nasze spotkanie  zawsze  rozpoczynam od przywitania i złożenia życzeń  solenizantom  i jubilatom danego miesiąca. W sposób szczególny w tym miesiącu gratulacje otrzymali nasi długoletni członkowie  Krysia i Tadziu Gandeccy, którzy  obchodzili 61 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Tak doniosłym jubilatom  wypada tylko życzyć, aby doczekali w zdrowiu i szczęściu żelaznych godów. Życzenia i gratulacje wraz z okolicznościową laurką otrzymał również nasz przyjaciel Stanisław Maciejewski, który w dniu 4 września obchodził godną rocznicę: swoje 80-te urodziny. Wszyscy zebrani zaśpiewali 100 lat, po czym nastąpiła przerwa na kawę w trakcie, której zebrani przy wspólnym stole mogli uraczyć się wspaniałym tortem o owocowym smaku okazji tak pięknej rocznicy urodzin Kolegi Stanisława.

Dla Towarzystwa ucztowanie rocznic jest zawsze refleksyjne i godne podziwu, ponieważ z wielką radością obserwujemy w jak doskonałych kondycjach i dobrym zdrowiu są nasi jubilaci czy to urodziny czy małżeńskie gody, po prostu nasi przyjaciele doskonale reprezentują senioralne grono. Wręcz świecą przykładem i na pewno skrywają jakąś tajemnicę, jak można oszukać czas a tym samym biologiczny kalendarz. BRAWO!!!

Kolejnym powodem do uśmiechu na twarzy jest fakt, że nasze grono powiększyło się o kolejne dwie osoby. I tak oto oficjalnie, bo poprzez wręczenie naszych członkowskich legitymacji powitaliśmy w naszych szeregach dwie koleżanki: Jankę Jarmużek i Weronikę Kaczmarek.

 Po krótkiej kawowej przerwie nasz były prezes TPZK Bogdan Czerwiński  przedstawił historię Tablicy Ofiar Poległych Mieszkańców w czasie II wojny światowej, która 23 września, 30 lat temu, została zawieszona na jednej ze ścian okalającego muru komornickiego Kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła. Wówczas inicjatorami założenia tablicy było TPZK, przede wszystkim  nieżyjący Koledzy Stanisław Nowak, Antoni Jakubowski, Benedykt Wieloch oraz obecny Kolega Bogdan Czerwiński, na którego wsparcie i historyczną wiedzę możemy liczyć od początku istnienia TPZK, jego zażywna energia ciągle zaraża lokalnych pasjonatów Komornickiej historii. Warto podkreślić, że TPZK pamięta o każdej rocznicy upamiętnienia Poległych mieszkańców, dlatego i tym razem symboliczne światło, znicz pod tablicą zapalili Koledzy  Bogdan Czerwiński i Mirosław Wieloch.

W dalszej części zebrania poinformowałam zebranych o możliwości głosowania na projekt Budżetu Obywatelskiego. W tym roku TPZK bierze czynny udział w możliwości jakie daje nam tzw. finansowanie partycypacyjne, czyli demokratyczny proces, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w konkretnej gminie w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Nasz projekt związany jest z upamiętnieniem  poetyckiej twórczości założyciela TPZK Stanisława Nowaka. Głosowanie będzie w dniach od 15 października do 29 października. Prawo udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Gminy Komorniki. Dlatego Moi Szanowni Przyjaciele i Sympatycy TPZK od dnia 15 października bardzo proszę o pełną mobilizację w sprawie głosowania na nasz pomysł w Budżecie Obywatelskim.

Naszym jubilatom oraz nowym członkom TPZK jeszcze raz życzę zdrowia, błogosławieństwa bożego na długie lata życia. A Was Kochani przyjaciele zapraszam na następne zebranie w dniu 10 listopada tradycyjnie w sali Piwnica o godzinie 15:00.

                                                                                                                                                                 Z wyrazami szacunku

                                                                                                                                                               Barbara Turowska  prezes TPZK

 

 

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Komornickiej istnieje od 1978 r. Pierwszym prezesem TPZK został długoletni nauczyciel komornickiej szkoły, regionalista, Stanisław Nowak. Funkcję tę sprawowali: Jan Pinczak, Bogdan Czerwiński, Antoni Jakubowski. Obecnie prezesem jest Barbara Turowska. Mottem TPZK jest przesłanie Stanisława Nowaka: „Ziemia Komornicka żywi i leczy”. Celem działalności jest kształtowanie kierunków oraz metod działalności społeczno-kulturalnej w Gminie Komorniki, opieka nad tradycjami kulturalnymi, zabytkami, folklorem Komornik i okolicy, dbałość o estetykę i opieka nad miejscowym środowiskiem naturalnym. Patronem TPZK jest ks. Franciszek Ksawery Malinowski – wybitny proboszcz komornickiej parafii w latach 1853-1881, patriota i językoznawca, uczestnik Powstania Listopadowego, propagator nowych technologii w rolnictwie, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Teatru Polskiego w Poznaniu. Towarzystwo od 1993 roku przyznaje medal jego imienia, osobom działającym na rzecz kultury regionalnej. W 2003 r. z inicjatywy TPZK otwarto Ogród Pamięci w Komornikach, symboliczne miejsce upamiętniania historii Ziemi Komornickiej. W 2008 r. Wójt Gminy Komorniki Jan Broda wyróżnił TPZK nagrodą: „ BENE MERITUS – Szczególnie zasłużony”, za 30 lat dbałości o zachowanie kultury, folkloru i ochrony zabytków. Towarzystwo prowadzi działalność monograficzną, udziela się w konferencjach popularno-naukowych. Przynależność do TPZK jest dobrowolna, a członkostwo honorowe. W 2010 roku jednej z ulic w Komornikach nadano imię Stanisława Nowaka.

 
90-LECIE URODZIN 
STANISŁAWA NOWAKA 
 
90 URODZINY STANISŁAWA NOWAKA-2005
Otwarcie Izby Pamięci TPZK-2015r