Pracownia plastyczna dla dorosłych w Komornikach

Komorniki

Zajęcia prowadzone w Gminnym Ośrodku Kultury to edycja spotkań warsztatowo - teoretycznych. Pierwsze zajęcia zainicjowano w październiku 2011 r. Uczestnicy spotykają i zapoznają się podczas wędrówki w świat sztuki z wieloma technikami i zagadnieniami artystycznymi. Program autorski realizowany jest dwubiegunowo, ma na celu rozwój manualny i poszerzenie wiedzy z zakresu sztuk pięknych. Dobór środków wyrazu został ułożony w sposób następujący: od sposobów reproduktywnych, odtwórczych po samodzielne realizacje i techniki łączone.

W projekcie zawierają się takie zajęcia jak : decupage, filc, analiza dzieła sztuki, kompozycja, eco-art, malarstwo na szkle, tempera, akwarela, olej, technika enkaustyczna, kalkografia, rysunek, tworzenie modeli przestrzennych opartych na motywach ludowych i poszanowaniu tradycji: biżuterii, naczyń, ubrań.

Organizujemy plenery dla uczestników, poszerzający wiedzę z zakresu edukacji artystycznej. Pod koniec spotkań wystawy prezentujące prace uczestników. Prezentacje możemy zobaczyć corocznie w Mosinie na festynie: „Szeroko na Wąskiej”.

Pracownia plastyczna działa od 2011 roku, inaugurując program edukacyjny nagrodzony przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka w Dziedzinie Kultury w 2010 r. pod nazwą: „Formy Fraktalne”, autorstwa Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej.

W 2014 roku prace uczestników pracowni plastycznej zaprezentowane zostały podczas: „Targów Regionów” na MTP Międzynarodowych Targach Poznańskich.

W 2015 roku pracownia przyjęła nazwę: MANUFAKTURA KOMORNIKI. Wokół pracowni plastycznej GOK Komorniki tworzy się środowisko skupiające twórców zajmujących się działalnością plastyczną na zajęciach stacjonarnych odbywających się w toku semestralnym.

Wyróżnienia dla uczestniczek pracowni plastycznej GOK w Komornikach na XI Powiatowym Turnieju Rzeźbiarskim w Mosinie.

27 października 2016 odbyła się XI edycja Powiatowego Turnieju Rzeźbiarskiego w Mosińskim Ośrodku Kultury. Tegoroczna edycja zgromadziła 109 uczestników z 11 gmin powiatu poznańskiego: Czerwonak, Dopiewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Pobiedziska, Puszczykowo, Stęszew, Swarzędz i Tarnowo Podgórne. Temat prac rzeźbiarskich, „Przygoda w kosmosie”, był ogłoszony dopiero w dniu turnieju. Każdy rzeźbiarz musiał zaprezentować swój pomysł na prezentację tematu. Prace oceniało Jury w składzie: Izabela Szakszon i Urszula Szymańska.

Wśród dorosłych pierwsze miejsce zdobył Edward Kłonkowski z Sasinowa. Artyści z naszej gminy również zostali docenieni. Wyróżnienie zdobyły Jolanta Marciniak, Danuta Przydanek z pracowni plastycznej z Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach.

Nowością w tym roku był udział opiekunów i nauczycieli, którzy w osobnej kategorii zdobyli:
I miejsce: Sylwia Grabarczyk opiekun Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Brzechwy w Dopiewie
II miejsce: Julia Kaczmarczyk Piotrowska opiekun grupy z Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach
III miejsce: Dorota Zbroszko z Plewisk.

Grand Prix zdobyła Karolina Molenda z Gimnazjum im. Integracji Europejskiej w Tarnowie Podgórnym.

Gratulujemy każdemu laureatowi wygranej a uczestnikom pięknych prac.

XI Powiatowy Turniej Rzeźbiarski w Mosinie był współfinansowany ze środków Powiatu Poznańskiego i Gminy Mosina.