Plenery

Oferta wyjazdów plenerowych dla Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach, została zainicjowana w 2015 roku. Celem jest pogłębianie warsztatu artystycznego osób uczestniczących na zajęciach w pracowni plastycznej, odbywających się w Gminnym Ośrodku Kultury oraz artystów zaprzyjaźnionych.

Współpracujemy z Nadleśnictwem Jarocin. Wyjazdy do Centrum Zarzadzania Łęgami – Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie cieszą się zainteresowaniem wśród naszych odbiorców. To właśnie tam, w rezerwacie przyrody powstają dzieła malarskie, prezentowane na wielu wystawach i odbywają się warsztaty. Plener organizowany jest w lipcu. Opiekę kuratorską według autorskiego projektu pełni Julia Kaczmarczyk-Piotrowska.

Cytując Vincenta van Gogha „Kochajmy przyrodę, bo dzięki niej lepiej rozumiemy sztukę” zapraszamy na plenery.

Spotkania w Czeszewie uzupełniają: prelekcje, wystąpienia oraz warsztaty. Patronat nad wydarzeniem objęły Lasy Państwowe Nadleśnictwo Jarocin. Projekt spotkań artystycznych zawiera się w inicjatywie: „Leśne Przemiany”.

Wystawy poplenerowe organizowane są w Centrum Zarządzania Łęgami w Czeszewie, w Nadleśnictwie Jarocin, Ośrodku Edukacji Leśnej w Roztoce Ryterskiej, w Nadleśnictwie Piwniczna oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach.IV Plener w Czeszewie pod hasłem: „Zwierzę” - lipiec 2016

Od 4 lat na terenie Rezerwatu przyrody Czeszewski Las odbywają się w lipcu plenery plastyczne. Malowniczy krajobraz łąk i naturalnego lasu zasilają wody Warty i Lutyni. To właśnie tam pod wieloma interpretacjami twórczymi, grupa zapalonych artystów z dala od zgiełku cywilizacyjnego pragnie sprostać jego wyzwaniom. Powstają obrazy, szkice rysunkowe, małe formy rzeźbiarskie i obiekty. Łączy je chęć „bycia, bliżej natury”.

W lipcu 2016 roku odbył się plener pod hasłem: „Zwierzę”. Edycja skierowana była dla uczestników Pracowni Plastycznej Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach i artystów zaprzyjaźnionych. Zebrała się grupa dorosłych i dzieci. Ich wspólne zmagania artystyczne możemy zobaczyć na wystawach poplenerowych.

Uroczyste otwarcie pleneru miało miejsce w Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie. Towarzyszył mu wernisaż komornickiej artystki tworzącej z traw Doroty Zbroszko. Artyści mieli możliwość skorzystania ze spotkań edukacyjnych prowadzonych przez podleśniczego Marka Dobroczyńskiego z Leśnictwa Czeszewo. Nadleśnictwo Jarocin. Lasy Państwowe. Zorganizowano wyjazd do Muzeum Narodowego im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie i spacer do kościoła w Czeszewie.

Malowano na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie, terenie rezerwatu, Gospodarstwa Agroturystycznego „U Leny”. Wieczory urozmaiciły warsztaty małej formy rzeźbiarskiej oraz prezentacja wyrobów jubilerskich Danuty Przydanek .

Udział wzięli:

Marta A. Bielawska

Michalina Bielawska

Iwona Bis

Dorota Budzich

Bogusława Chmielewska

Angelika Krygier

Krzysztof Mankiewicz

Urszula Nieborak

Aleksander Olszak

Elżbieta Olszak

Magdalena Olszak

Barbara Piotrowska

Danuta Przydanek

Martyna Rzepecka

Beata Staszczyk

Domicela Tomczak

Kurator: Julia Kaczmarczyk-Piotrowska

 

Prace malarskie powstały na materiałach Przedsiębiorstwa Sklejka Orzechowo S.A.

Plener odbywa się w ramach programu edukacyjnego: „Leśne przemiany” autorstwa Julii Kaczmarczyk – Piotrowskiej z Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach.

 

Partnerzy projektu: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Lasy Państwowe, Sklejka Orzechowo S.A.

Patronat: Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie, Radio Września, Centrum Promocji Ekorozwoju, Ośrodek Hipoterapii i Rehabilitacji Konnej w Czeszewie, Dziennik Leśny, Nasz Głos Poznański, Świetlica Edukacyjna Pronatura, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, TV Wielkopolska, Drużyna Szpiku, Ekologiczne Stowarzyszenie Środowisk Twórczych ekoart.

Foto: Archiwum Artystów Pleneru w Czeszewie 2016

link na fb:

https://www.facebook.com/events/1012290992154430/

RADIO WRZEŚNIA:

http://radio-wrzesnia.pl/2016/07/13/zwierze-inspiracja-malarzy/

TV WIELKOPOLSKA: http://tvwielkopolska.pl/index.php/poznan-aktualosci/wrzenia/18764-czeszewo-podsumowanie-pleneru 

W 2017 roku odbędzie się V Jubileuszowy Plener w Czeszewie pod hasłem: „Łąka”.

ZAPRASZAMY!

Opr.: JKP GOK (K)