Koło Gospodyń Wiejskich w Komornikach

KGW w Komornikach działa już ponad 45 -lat. W czerwcu 1970 roku z inicjatywy kobiet wiejskich, zwołane zostało pierwsze zebranie organizacyjne, na którym wybrano zarząd, organizacja pań liczyła wtedy 22 członkinie.

Koło Gospodyń Wiejskich z Komornik, działa do dziś według statutu Kółka Rolniczego i jest jego prawnym członem. Przewodnicząca koła Krystyna Olejniczak, pełni także funkcję zastępcy prezesa Kółka Rolniczego. Efekty nieprzerwanej 45- letniej działalności szczegółowo opisane są w corocznych sprawozdaniach.

Kobiety wiejskie, mimo ciężkiej pracy, znalazły czas na rozrywkę, podnoszenie swoich umiejętności przez organizowanie kursów m. in.: kroju i szycia, robótek na drutach, haftu, koronek. Uczestniczyły w pokazach żywienia, stroików świątecznych oraz w spotkaniach z lekarzami, prelegentami na temat zdrowia i kosmetyki estetycznej.

Od lat 90-tych KGW owocnie pracuje z władzami samorządu Gminy Komorniki oraz Ośrodkiem Kultury w Komornikach. KGW służyło i służy pomocą w organizowaniu uroczystości gminnych, obchodów tj.: Dni Gminy Komorniki, Dożynek Gminnych, Dni Seniora. Uczestniczy w przygotowaniu tzw. „Potrawy Regionalnej” , stołu wielkanocnego, ferii zimowych dla dzieci. KGW współpracuje z innymi kołami na terenie gminy, inicjując wspólne spotkania, wyjazdy integracyjne i wycieczki.

Obecnie organizacja liczy 23 członkinie a funkcję przewodniczącej od 1995 roku pełni pani Krystyna Olejniczak.

Spotkania pań odbywają się w czwartki o godzinie 18. 00, w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach.

W maju 2015 r., odbył się Jubileusz 45-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowany w WDK Dworek w Głuchowie.

Przedświąteczna potrawa regionalna

Przygotowywanie potrawy regionalnej to w naszej gminie
tradycja, raz w roku poszczególne koło przygotowuje takie właśnie spotkanie.
Tym razem panie z Komornik zaprosiły swoje koleżanki z Wir, Łęczycy, Rosnówka, Szreniawy,
Głuchowa i Plewisk  na degustację
przygotowanej przez siebie potrawy. Wśród zaproszonych gości byli też Wójt Jan
Broda, Przewodniczący Rady Gminy Marian Adamski, dyr. GOK Antoni Pawlik, Sołtys
i Rada Sołecka , przedstawiciele Kółka Rolniczego, Radni ,Prezes TPZK Barbara
Turowska i inni. Ale już piszę co pysznego przygotowały  nasze gospodynie , na pierwsze danie był
barszcz czerwony z warzywami a na drugie przepyszne pierogi z soczewicą , które
były wielka niespodzianką ponieważ wielu z nas jadło takie pierogi po raz
pierwszy. Były pierniczki, makowiec i piernik. Wszystko jak przystało na
gospodynie z Komornik wspaniale przygotowane ,podane i smaczne.      Dziękujemy

Pani Krystyna Olejniczak przewodnicząca Koła Gospodyń w imieniu członkiń przywitała wszystkich gosci i opowiedziała o przygotowanej przez panie potrawie.
Potrawa regionalna-Barszcz czerwony z warzywami oraz pierogi z soczewocą :)
Z  jubileuszu 45 KGW Komorniki-2015r