Klub Seniora - Komorniki

Klub Seniora w Gminie Komorniki rozpoczął działalność w październiku 2008, przy Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach . Uczestnikami spotkań są mieszkańcy z terenu gminy Komorniki. Przewodniczącą jest Franciszka Wasilewska.

Klub Seniora przy GOK w Komornikach organizuje cykl „SPACERÓW PO MUZEACH” . Seniorzy ćwiczą gimnastykę relaksacyjną z doświadczoną instruktorką Marią Czubryj – Grześko. Przy  odpowiedniej oprawie muzycznej, tworzy się wspaniała atmosfera. Członkowie udzielają się na zajęciach jogi, aerobiku, dbają o profilaktykę zdrowotną.  Spotkania klubowe grupy z Komornik odbywają się w trzecią środę miesiąca o godz.17:00  w sali "Piwnica" w Komornikach. 
                             WYCIECZKA SENIORÓW DO JARACZA  (29.04.2018 r.)

Na wycieczkę zorganizowaną przez p. Bogdana Kolińskiego wybrało się ok. 50. członków Klubu Seniora - Komorniki.
Pierwszym zwiedzanym obiektem były ruiny pałacu w Wełnie, wzniesionego po 1762 roku dla Jana Franciszka Rozwadowskiego. Kolejno należał do Rozwadowskich i Kołaczkowskich a od 1780 roku do Goetzendorf-Grabowskich. Później był w posiadaniu katedry magdeburskiej a w okresie międzywojennym był własnością Skarbu Państwa. Wielokrotnie przebudowywany, obecnie stanowi własność prywatną. RUINY
Następnie przeszliśmy do znajdującego się opodal drewnianego Kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wapnie - wybitnego przykładu architektury i sztuki baroku na terenie Wielkopolski. Decyzję o budowie podjęto w 1729 roku bez zgody władz kościelnych. Na akceptację czekano do 1731 roku natomiast fundator Wojciech Rydzyński, dziedzic dóbr wełneńskich zmarł w 1730 roku i nie doczekał tej chwili. 
W 1946 roku wymieniono spróchniałe gonty a w dwa lata później decyzją Konserwatora Generalnego rozpoczęto remont obejmujący prace budowlane.
W latach 1951-1952 warszawski oddział Pracowni Konserwacji Zabytków wykonał prace konserwatorskie przy malowidłach wykonanych w pierwszej połowie XVIII wieku przez franciszkanina Adama Swacha - malarza i rzeźbiarza. Wnętrze kościoła, a szczególnie polichromie zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Pod koniec 1953 roku górale z Zakopanego wykonali wymianę gontów. O wyjątkowym znaczeniu dla polskiej kultury i sztuki świadczy fakt systematycznego dbania o obiekt przez konserwatorów zabytków oraz znakomitych fachowców biorących udział w renowacjach.
Wspomnieć należy, że w tym kościele, we wrześniu 1780 roku odbył się ślub Józefa Wybickiego.
Docelowym miejscem wycieczki było Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, miejscowości leżącej na skraju Puszczy Noteckiej, nad rzeką Wełną. Miejsce o wielkich walorach krajobrazowych i turystycznych. Pierwsza wzmianka o Jaraczu pochodzi z XV wieku. Obecnie w skład zabudowań osady młyńskiej wchodzi m. innymi budynek młyna wodnego z XIX/XX wieku, w którym znajduje się ekspozycja przemiału zboża na mąkę. Drugi młyn to wiatrak typu koźlak z XVIII wieku, przeniesiony ze wsi Czacz. W osadzie dodatkowo można zwiedzić młyn wietrzny - wiatrak turbinowy z poł. XX wieku, stajnię przymłyńską i dom mieszkalny z XIX wieku.
Tych wrażeń nie da się opisać, To trzeba zobaczyć.
Przysłowiową wisienką na torcie był ostatni punkt programu wycieczki - pobyt na terenie Agroturystyki Ostrówek w Potulicach. Przemili gospodarze, pyszny obiad, na kolację chleb własnego wypieku ze smalcem i małosolnym ogórkiem. Po obiedzie zostaliśmy poczęstowani naleweczką. Ostatnią atrakcją był wieczorek taneczny. Oprawę muzyczną zapewnił p. Bogdan.
Serdecznie dziękujemy organizatorom.
Krystyna Nowak-Górska