Klub Filmowy

 
 

Klub Filmowy w WDK

„Koźlak” jest otwarty dla miłośników sztuki filmowej,

którzy pragną pogłębić swoje wiadomości w tej dziedzinie i chcą brać czynny

udział w popularyzowaniu zjawisk artystycznych.

 

 Projekcje filmowe na naszych

comiesięcznych spotkaniach poprzedzone są fachową prelekcją i zakończone

dyskusją. Przy filiżance kawy lub herbaty, wspaniałej kameralnej atmosferze

gwarantujemy filmy o wysokich walorach artystycznych. Koordynatorem projektu
jest

Dorota Trocha natomiast prelekcje i dyskusje

prowadzone są przez Martę Turowską. 

 

Wszystkich
miłośników dobrego, wartościowego kina
zapraszamy w trzecią środę miesiąca o godzinie 19:00

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie z Dyskusyjnym Klubem Filmowym 20.02.2019 r. o godz. 19:00 do WDK "Koźlak'' na projekcję filmu pt. ''Żona'' reż. Björn Runge.
 

''Tytułowa bohaterka, Joan, to żona cenionego amerykańskiego pisarza Joego Castlemana. Po czterdziestu latach małżeństwa wydają się tworzyć partnerski układ i wzajemnie uzupełniać. Jednak kiedy zadzwoni telefon z wiadomością o przyznaniu Joemu literackiego Nobla, wszystko zaczyna się sypać… W podróży do Sztokholmu parze towarzyszy dziennikarz Nathaniel Bone (Christian Slater to trafiony wybór). Przygotowuje biografię pisarza, więc węszy z nadzieją odkrycia kompromitujących wątków. Pod jego wpływem syn Castelmanów zaczyna rozumieć, co się działo za zamkniętymi drzwiami gabinetu ojca, a Joan wraca pamięcią do czasów młodości. To będzie impuls: kobieta postanowi wreszcie zakończyć upokarzającą maskaradę – nie chce dłużej okłamywać samej siebie, że jej to wystarcza.

Reżyser Björn Runge, który przenosi na ekran powieść Meg Wolitzer, od początku intrygi podrzuca pewne tropy. Choćby wtedy, gdy Joe zapomina imienia bohaterki swoich książek albo gdy mowa o okładce magazynu, którą "ukradł" Billowi Clintonowi. Domyślamy się, że w tym małżeństwie wrzało już wcześniej, ale kryzysy zawsze udawało się zażegnać. Jak będzie tym razem? Na jaw wychodzą kolejne sekrety i kompromisy (poznajemy okoliczności, w jakich Joan porzuciła pisarskie ambicje), a symbiotyczny z pozoru związek okazuje się oparty na pasożytniczej relacji ugruntowanej przez współudział w oszustwie. Teatralnie zainscenizowaną, choć niepozbawioną humoru dramę wypełniają życiem aktorzy. Brylującego w towarzystwie pisarza, który w sytuacjach prywatnych okazuje się tak bezradny, dziecinny i egoistyczny, że aż śmieszny, gra Jonathan Pryce. Ale przyćmiewa go Glenn Close, tworząc kreację utkaną ze skrajnych emocji, jakie przeżywa Joan. To jedna z wielu aktorek drugiego planu – silnych kobiet wspierających słabych mężczyzn: błyskotliwa i dowcipna, a przy tym skromna i bardzo powściągliwa. O jej atutach mało kto wie, bo pozostaje oddaną żoną w cieniu męża, na którym zawsze skupia się cała uwaga. Ale Runge z Close nie idą na łatwiznę, stawiając bohaterkę wyłącznie w pozycji ofiary społeczeństwa, w jakim się wychowała. Nawet jeśli refleksja o nieustającej męskiej dominacji wciąż ciśnie się na usta''.