Simona K- spektakl teatralny

27.10.2020

Simona Kossak- spektakl teatralny

Simonę Kossak, córkę Jerzego, wnuczkę Wojciecha (z TYCH Kossaków) otacza legenda i wiele tajemnic. Teraz będzie bohaterką teatralnego spektaklu!

Mamy tylko 30 wejściówek.

„Simona K. Wołająca na puszczy” to opowieść o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, ale przede wszystkim bardzo odważnej. Simona przez całe życie z czymś się mierzy – z nazwiskiem obarczonym legendą pokoleń artystów, oczekiwaniami rodziny, własnym wyobrażeniem szczęścia. Ostatecznie wybiera życie w odosobnieniu, wymagające siły i wiary w słuszność dokonanego wyboru.
Spektakl „Simona K.” opowiada o kobiecie, którą niełatwo jest zrozumieć i trudno pokochać. Simona Kossak to nie leśny anioł ratujący sarny, ptaki i drzewa. To postać z krwi i kości. Pełna konfliktów, żądna uznania, ale nie w pełni doceniona.

Twórcami spektaklu są:
AGNIESZKA PRZEPIÓRSKA – aktorka i pomysłodawczyni wydarzenia
ANNA GRYSZKÓWNA – reżyseria
PIOTR ROWICKI – tekst
ANNA MARIA KARCZMARSKA – scenografia i kostium
Spektakl trwa 60 minut. Jego producentem jest Fundacja „Kultura nie boli”, twórca niezależnego centrum innowacji literackich – Big Book Cafe. Organizatorzy dbają o bezpieczeństwo sanitarne. Widzów obowiązują maseczki.

O bohaterce:
Simona Kossak – polska biolog, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Pracując naukowo zajmowała się, między innymi, ekologią behawioralną ssaków. Sama siebie określała mianem „zoopsychologa”. Była znana z radykalnych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce „Dziedzinka” mieszkała ponad 30 lat. Zmarła w 2007 r. Poza pracami naukowymi pozostawiła kilka książek popularnonaukowych, które w ostatnich latach zyskały wielką popularność, m.in. "Saga Puszczy Białowieskiej" i "O ziołach i zwierzętach" (Wydawnictwo Marginesy).

O twórcach spektaklu:
Agnieszka Przepiórska – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka PWSTiF w Petersburgu. Karierę sceniczną rozpoczęła w 2005r. na scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, potem grała w teatrach w całej Polsce m.in. w Bielsku-Białej, Zielonej Górze, Szczecinie, Koszalinie i Warszawie (Teatr Powszechny, IMKA i Konsekwentny). Stworzyła potrójną rolę (Dzika Agnes, HGW, Samotna Matka) w cyklu kabaretowym Pożar w Burdelu. Obecnie w Teatrze Polonia gra w spektaklach „Żeby nie było śladów” oraz „2 000 000 kroków”. Współpracowała z m.in. Moniką Strzępką, Piotrem Ratajczakiem i Władysławem Pasikowskim.
Za role teatralne zdobyła wiele nagród, m.in. na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu, na Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora oraz na Festiwalu Monodramu „Monoblok” i na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu – te ostatnie za spektakl „Tato nie wraca”.
Występowała w serialach takich jak: „Artyści”, „Glina”, „Fala Zbrodni”, „Ojciec Mateusz” i „Druga Szansa”.

Anna Gryszkówna – aktorka i reżyserka. Od 2004 roku w zespole Teatru Narodowego. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej, na tej uczelni studiowała także reżyserię.
Jako aktorka współpracowała z teatrami warszawskimi, m.in. Studiem Buffo, Laboratorium Dramatu, Teatrem na Woli i Teatrem Dramatycznym, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem TV.
W dorobku reżyserskim ma m.in. „Poskromienie złośnicy” Shakespeare’a (Teatr im. Solskiego w Tarnowie), „Mężczyznę” Zapolskiej (Teatr Dramatyczny w Warszawie) oraz „Kilka scen z życia wg „Płatonowa” Czechowa” (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Za reżyserię „Poskromienia złośnicy” otrzymała wyróżnienie 25. edycji Konkursu Złotego Yoricka w Gdańsku.

Piotr Rowicki – dramatopisarz, autor kryminałów, powieści i książek dla dzieci. Ukończył historię na Uniwersytecie w Białymstoku. Jako dramatopisarz debiutował w 2008 r. sztuką „Przylgnięcie” w reż. Aldony Figury w Laboratorium Dramatu w Warszawie. Na motywach tego tekstu powstał film „Demon” (reż. Marcin Wrona). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in. dwukrotnym zwycięzcą konkursu na polską sztukę współczesną „Metafory Rzeczywistości” organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu. W 2010 roku nagrodzona w Poznaniu sztuka „Chłopiec malowany” (reż. Piotr Ratajczak) przyniosła autorowi tytuł najlepszego dramatopisarza na 11 Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu.

W rozmowie z publicznością po spektaklu weźmie udział Anna Kamieńska, pisarka, dziennikarka Wysokich Obcasów, ale co b.ważne ! autorka biografii o Smonie Kossak, a i innych książek o kobietach, m.in. o Wandzie Rutkiewicz a także świetnej nagrodzonej książki o Puszczy Białowieskiej. Napisała też książkę superowską "Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych".

--------------------------------
Wstęp wolny.

Zapisy mailowe: biuro@ctkkomorniki.pl
W zgłoszeniu prosimy podać: imię, nazwisko, telefon kontaktowy i "Simona K"