Rajd pieszy "Wzdłuż Strugi" z Plewisk

16.06.2019

Kilka słów po rajdzie „Wzdłuż Strugi” (16.06.2019 roku)

W tak piękny słoneczny poranek, przed Domem Kultury „REMIZA” w Plewiskach, na starcie kolejnego rajdu zgłosiło się 23. uczestników pieszych i 10. rowerzystów. Jedyny taki spacer, którego trasa wiedzie wśród pól i łąk okolicznych miejscowości.

Panujące dość wysokie temperatury i obfite deszcze spowodowały znaczne przyspieszenie wegetacji roślin w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku. Moim zdaniem zapowiadają się dobre plony rzepaku, zboża też mają wielkie kłosy, ale kolejny rok nie zauważyłam żadnego pola z ziemniakami. Czy  będziemy musieli jeść ziemniaki z Egiptu czy Grecji? „Rajdowicze” zwracali uwagę na brak pszczół i ptaków. Może to wina upałów a może fakt, że poza ziołami i chwastami już nic nie kwitnie na polach.

Ponad 9 km upłynęło na rozmowach na wszystkie możliwe tematy. Zawsze zawierają się nowe znajomości i przyjaźnie. Piękna trasa nie tylko do spacerów, joggingu i wycieczek rowerowych, jednak brak jakichkolwiek miejsc do odpoczynku, chociaż ławeczek z przekrojonych pni wycinanych drzew.

Ostatni etap rajdu prowadził przez park. Pięknie ogrodzony, funkcjonalne ławki wzdłuż alejek, jednak otoczenie nie zachęca do odpoczynku. Ponad metrowe pokrzywy, wiele innych chwastów, teren zaniedbany i „szemrane” towarzystwo. To miejsce aż prosi o interwencję.

Równocześnie z  rajdem pieszym odbył się rajd rowerowy prowadzony przez Edwarda i Wiktora, którzy dzielili się swoją szeroką wiedzą historyczną.

Trasa wiodła  w kierunku Gołusek, gdzie zatrzymali się przy głazie upamiętniającym jeńców angielskich, francuskich rosyjskich oraz więźniów narodowości żydowskiej – zmuszanych do niewolniczej pracy przez Niemców. Jadąc przez Palędzie obejrzeliśmy tablicę poświęconą Ojcu Marianowi Żelazkowi.

Następnie w Konarzewie zatrzymali się na chwilę przy kościele p.w. Św. Marcina oraz na cmentarzu. W każdym ze zwiedzanych miejsc uczestnicy zapoznawali się z historią tych obiektów. Droga powrotna prowadziła przez Głuchowo. Przejechali 23 km.

Na mecie w Plewiskach czekał na nas jak zawsze poczęstunek. Pani Elżbiecie bardzo dziękujemy!!! Pan Zenon zadbał o oprawę muzyczną tego spotkania. Było jak zwykle wspaniale.

Zapraszamy na kolejny rajd „Zalewy nadwarciańskie” w dniu 21.07.2019 roku.

Zbiórka przed Domem Kultury w Łęczycy o godz. 10.00.