Rajd pieszy "W środku lata..."

Data wydarzenia: 
04.08.2019
 

Kilka słów po rajdzie „W środku lata” (04.08.2019 r.)

     Dobrze, że ten spacer wszedł na stałe do „Kalendarza turysty”. Sierpniowy rajd organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, przy współudziale Klubu Seniora cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku przed Salą „PIWNICA” zebrało się ok. 30 osób.

     Doświadczeni przewodnicy: Antoni Pawlik, Franciszka Wasilewska i Wiktor Cegiołka poprowadzili  uczestników ul. Stawną w stronę Wirynki, która płynąc w niewielkiej rynnie polodowcowej przez Dopiewo, Palędzie, Gołuski, Głuchowo, Komorniki, Wiry i Łęczycę, przy ujściu do Warty w okolicach Puszczykowa osiąga ok. 19 km.

     Pogoda dopisała, a spacer wzdłuż brzegów rzeczki, wśród pól i łąk daje możliwość wyciszenia się i wyłączenia się z codziennych spraw i obowiązków. Wielu z nas podziwiało rosnące przy ścieżce dojrzewające mirabelki w różnych kolorach. Ciekawe są tematy rozmów między „rajdowiczami” ale można zauważyć, że niektóre znajomości zawiązały się i są kontynuowane właśnie na tych spacerach. Podziwiając krajobraz i plotkując o tym i owym zatrzymaliśmy się przy Szkole Podstawowej w Wirach, która istnieje od 1952 roku. Bardziej zorientowani mówili o ostatnich dwóch latach działalności tej placówki, ale absolwenci tej szkoły zawsze będą darzyć to miejsce sentymentem.

     Po krótkim odpoczynku, Aleją Klonową wyruszyliśmy w stronę Szreniawy i Komornik na metę rajdu. Z ulgą spoglądaliśmy na zacieniony odcinek drogi. Wszędzie można zaobserwować skutki deficytu wody ale wielkim zaskoczeniem było pole z piękną, zieloną i obficie owocującą kukurydzą. Jak się później okazało uprawa ta jest nawadniana.

Przeszliśmy ponad 9 km i prawdę mówiąc większość trasy szliśmy pełnym słońcu, więc każdy chętnie skorzystał z poczęstunku jaki był przygotowany w  „PIWNICY”. Nie wiem kto wypiekał ten placek drożdżowy z owocami ale był przepyszny.

Organizatorom dziękujemy.

 

Zapraszamy na kolejny rajd „Traktem Napoleońskim”, który odbędzie się w dniu 22.09.2019 roku. Zbiórka przed DK „Dworek” w Głuchowie o godz. 10.00

 

Krystyna Nowak-Górska