Przedświąteczny rajd pieszy do Kątnika z Łęczycy

15.12.2019

Kilka słów po rajdzie „Do Kątnika przedświąteczny” (15.12.2019 r.)

Na starcie ostatniego w tym roku spaceru zgłosiły się 33 osoby. Wielu wystraszyło się zapowiadanego dość obfitego deszczu a tymczasem niebo było zachmurzone i chwilami nieśmiało wyglądało słońce.

Rajd z Łęczycy. Miejscowość, która jako jedyna była miastem. Według źródeł historycznych już w 1442 roku mieszkańców nazywano mieszczanami i już wówczas był wójt. W 1510 roku jest już mowa o Łęczycy jako wsi, a nie o mieście. Jakie były przyczyny utraty praw miejskich nie wiemy. Z Łęczycą związane jest ciekawe wydarzenie z czasów konfederacji barskiej i pułkownika Antoniego Morawskiego.

Trasa jaką obrali przewodnicy prowadziła ścieżką rowerową do Puszczykowa . Na przejeździe kolejowym wciąż płoną znicze. Skierowaliśmy się w stronę Warty, a dalej ścieżką wzdłuż Warty do Kątnika.

Przed rajdem rozmawiałam  z przewodnikiem Wiktorem na temat pomników przyrody, które znajdują się przy tej trasie. Wg jego wiedzy sosna, która leży i próchnieje przy parkingu koło miejsca, gdzie kiedyś pływał prom jest jednym z nich. Nikt nie odważy się nic z tym zrobić. Pień może posiadać w sobie odłamki amunicji i naboje z czasów słynnej przeprawy Rosjan przez Wartę w Kątniku.

Próbowałam potwierdzić wiadomość w Wielkopolskim Parku Narodowym. Są innego zdania. Sosna, o której mowa w wielu przewodnikach turystycznych, jest nieoznaczonym pomnikiem przyrody i znajduje się na terenie WPN, ale na trasie z Kątnika do przejścia na starej Warcie. Obiecuję drążyć temat.

Spacer udany, w rozmowach przewijały się najróżniejsze tematy, sporo radości i wielu z nas czeka na te spotkania. Niepowtarzalna atmosfera. Przeszliśmy ponad 10 km.

Grudniowy rajd jest podsumowaniem roku. Na mecie, przed DK „Nad Wirynką” przywitał nas pan Antoni Pawlik co oznaczało losowanie upominków dla najwierniejszych uczestników. Liczyła się frekwencja. Kilka osób miało wszystkie obecności w 2019 roku. BRAWO!!!

Panie: Joanna, Mirosława i Weronika z Koła Gospodyń Wiejskich w Łęczycy, przy udziale Kierownika DK Pan Jacka Wietrzykowskiego przygotowały gorący poczęstunek natomiast uczestniczki comiesięcznych spacerów z Lubonia, tradycyjnie obdarowały nas własnoręcznie upieczonym plackiem. Dziękujemy!!!

W tak miłym nastroju, składaliśmy sobie świąteczno – noworoczne życzenia. W styczniu będą nowe „Kalendarze turysty”.

Zapraszamy na kolejny rajd „Po Morenie – noworoczny”, który odbędzie się w dniu 19.01.2020 roku. Zbiórka przed Domem Kultury w Wirach o godz. 10.00.

Krystyna Nowak-Górska