Noworczny rajd " Po Morenie"

19.01.2020

Kilka słów po rajdzie „Po Morenie” (19.01.2020 r.)

Kolejny rok turystyczny rozpoczęty. Na starcie pierwszego, tegorocznego spaceru organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Klub Seniora w Komornikach zgłosiło się 62. uczestników. Ostatni raz taka frekwencja była w lutym 2019 roku - 60 osób i w marcu 2019 roku - 70 osób. Zbiórkę ogłoszono przed Domem Kultury w Wirach.

Wyruszyliśmy w stronę ul. Zespołowej i przejazdu kolejowego. Cieszy widok terenu pod budowę nowej szkoły we Wirach. Ogromna inwestycja, ale jak konieczna. Osobiście jestem wdzięczna wszystkim, którzy nie dopuścili do rozebrania starej szkoły i jest nawet super propozycja zagospodarowania tego obiektu. Po drodze udało się uwiecznić na zdjęciu zabytkową metalową bramę, o której pisała pani Sołtys Wir na Fb. Nie wiem czy już zapadła decyzja co dalej.

Więcej na temat historii Wir można przeczytać na stronie internetowej w artykule p.t. „Wiry wczoraj i dzisiaj”, który został utworzony przez ówczesnego Sołtysa Wir, pana Dominika Występskiego. Wiry bardzo zmieniły się w ostatnich latach i moim zdaniem należałoby dopisać nową historię tej miejscowości.

Za torami skierowaliśmy się  przez las, do Starego Puszczykowa. Pierwsza wzmianka dotycząca Starego Puszczykowa, leżącego na „wysoczyźnie” pochodzi z 1387 roku. Do roku 1935 była to wieś sołecka, a od 1936 roku Puszczykowo zostało gminą z wójtem, natomiast w 1956 roku otrzymało status osady miejskiej. Od 1962 roku posiada prawa miejskie. Ze względu na walory przyrodniczo – krajobrazowo – klimatyczne zawsze było miejscowością letniskowo – uzdrowiskową.

Po krótkiej przerwie na kawę wyruszyliśmy lasem w stronę mety, ale nie wiadomo dlaczego jakoś nie po drodze było na Morenę. Wyszliśmy na wiadukt kolejowy nad torami trasy Poznań – Wolsztyn. Teraz już nie było wyboru. Aleją klonową doszliśmy do Szkoły Podstawowej w Wirach i skierowaliśmy się do Domu Kultury, gdzie czekała na nas pyszna zupa fasolowa, kawa, herbata i pachnące ciasto z owocami. Przy wejściu każdy otrzymał nowy KALENDARZ TURYSTY na 2020 rok.

Przeszliśmy  ok. 10,5 km.

Szczególne podziękowanie dla Pań: Stefania Horowska, Danuta Gawlik, Teresa Samulczyk, Iwona Grajewska i Justyna Ciesiółka, za przygotowanie znakomitego poczęstunku. Wszystko było super smaczne.

Zapraszamy na kolejny rajd „Jarosławiec zimą”, który odbędzie się w dniu 16.02.2020 roku.

Zbiórka przed ŚWIETLICĄ w Szreniawie o godz. 10.00

Krystyna Nowak-Górska