I Targi senioralne w CTK Gminy Komorniki

03.10.2020

I TARGI SENIORALNE

W CTK GMINY KOMORNIKI JUŻ ZA NAMI

I Targi Senioralne w Centrum Tradycji i Kultury Gminy Komorniki odbyły się w słoneczną sobotę, 3 października br. Była to wyjątkowa okazja nie tylko dla seniorów, by zwiedzić ten nowy, niedawno nagrodzony budynek, spędzić czas wspólnie z przyjaciółmi, nawiązać nowe kontakty, zapisać się do Stowarzyszenia Komornickich Seniorów „Aktywni Razem”, wypełnić wniosek na Komornicką Kartę Seniora, odebrać kartę życia, wziąć udział w warsztatach, prezentacjach, koncertach, różnych aktywnościach sportowych, a także skorzystać z darmowych konsultacji i porad.

Zwiedzający skosztowali też wypieków przygotowanych przez Koła Gospodyń.

Otwarcie Targów nastąpiło na dziedzińcu Centrum Tradycji i Kultury Gminy Komorniki z udziałem wójta Jana Brody, przewodniczącego Rady Gminy Mariana Adamskiego, a także organizatorów: Urszuli Mojsiej, pełnomocnika gminy do spraw polityki senioralnej, dyrektora GOK-u, Adama Padła i GOSiR-u, Marcina Kaczmarka, zaproszonych gości i zwiedzających.

Targi były podzielone na trzy bloki tematyczne: stoiska, warsztaty/prezentacje i koncerty. Projekt realizowany był w ramach Polityki Senioralnej Gminy Komorniki.

Seniorzy przedstawili swoje pasje na tematycznych stoiskach. Prezentując swoją ofertę adresowaną dla wszystkich osób. Były piękne rękodzieła, szydełkowanie, koronki Pani Krystyny Sznajder z Komornik, Pani Joanny Szot z Głuchowa oraz Bożeny Włodarczyk i Aliny Walczak ze Szreniawy. Swoje porady na temat ziół i ich wpływu na zdrowie udzielał senior Krzysztof Łukomski z Walerianowa.

Na stoiskach w jednym miejscu seniorzy korzystali z bezpłatnych konsultacji i porad specjalistów z: Urzędu Gminy, Straży Gminnej, Ośrodka Pomocy Społecznej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji – jednostek, które na co dzień pracują w Gminie Komorniki na rzecz seniorów.

Oferta warsztatowa była niezwykle bogata: od warsztatów profilaktyki, zdrowego żywienia, po metamorfozy z wizażystką Klaudią Handke i stylistką Moniką Sekułą. Korzystano z konsultacji dietetycznych przygotowanych przez specjalistki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a także z porad z zakresu schorzeń i rehabilitacji, których udzielali eksperci z Fundacji ORCHidea. O wpływie aktywności fizycznej na jakość życia mówiła dr Alicja Olejniczak-Mania a o naturalnej metodzie wspierania zdrowia - Acces bars Elżbieta Rogowska. Pespektywę lepszego odżywiania wg Chińczyków zademonstrowała Katarzyna Jędraszyk.

Fundacja Akceptacja, wykonywała badania przesiewowe - glukoza, ciśnienie, puls, pulsyksometria, cholesterol, ocena SCORE.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przeprowadzali także bezpłatną analizę składu ciała, udzielali również spersonalizowanych zaleceń dietetycznych, a adwokaci z Wielopolskiej Izby Adwokackiej udzielali porad prawniczych.

Dodatkowo w Sali Widowiskowej przedstawiciel Policji Sierżant sztabowy Adrian Bezulski powiedział nam o aktualnie czyhających na seniorów zagrożeniach oraz jak im przeciwdziałać.

I Targi Senioralne nie mogłyby zaistnieć bez sportu. Instruktorzy z GOSiRu zorganizowali pokazy, m. in. nordic walkingu - naukę chodzenia z kijkami, oraz zajęcia sportowe - zdrowy kręgosłup.

Seniorzy zwiedzali także piękną bibliotekę i wypożyczali książki.

Odwiedzające Targi, Seniorki z Nowogródka Pomorskiego, były pod wrażeniem organizacji I Targów Senioralnych i Koncertu: Zespołu Aspirynek z Duetem Kasia i Jacek, Zespołu Komorniczanie z niesamowitym wirtuozem Z. Dolatą i Radną Z. Liwerską oraz Duetem Iza i Marta.

I Targi Senioralne w Centrum Tradycji i Kultury Gminy Komorniki były wyjątkowym jesiennym wydarzeniem, podczas, którego każdy znalazł coś dla siebie.

Dziękuję wszystkim uczestnikom i organizatorom I Targów Senioralnych w Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach, bez których targi nie byłyby tak wyraziste i atrakcyjne. Dziękuję także Gospodarstwu Rolno-Sadowniczemu Państwa Kosmalskim z Rosnowa za piękne jabłka, które z ochotą konsumowali zwiedzający.

Zapraszam w przyszłym roku.

Urszula Mojsiej

Koordynator d.s. Polityki Senioralnej