Akademia Każdego Wieku

 

Inspiracją do utworzenia w gminie Komorniki: „Akademii Każdego Wieku” była chęć poznawania świata, „uczenia się przez całe życie” i wyjście na przeciw oczekiwaniom osób w wieku dojrzałym, chcących pogłębiać wiedzę z różnych dziedzin życia.Wykłady dotyczące rozmaitych  dziedzin życia, m.in. historii sztuki, literatury, architektury, medycyny, muzyki, nauk ścisłych odbywają się raz w miesiącu. Pierwszy wykład odbył się  17  lutego 2014 roku w sali Sesyjnej Urzędu Gminy w Komornikach. Koordynatorem wykładów jest Maria Stangierska. Wstęp na wykłady  jest bezpłatny. Zapraszamy

 
 
 
   Rok akademicki 2018/2019
 
 
   Maj - 10.05.18r. godz. 17.30 sala sesyjna Urzędu Gminy, wejście od ul. Zakładowej 
Legendy Poznania 
opowiada
dr Paweł Cieliczko - historyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, miłośnik Poznania i jego niegdysiejszych mieszkańców 
 

·      O poznańskiej Sodomie i Gomorze, która zniknęła pod wodami wezbranej rzeki

·      O niewiernej Ludgardzie i jej nierycerskim kochanku Przemku

·      O żydowskim jubilerze, który był w bigamicznym małżeństwie z wampirzycą

·      O rzeźbiarzu, który zdradził żonę z nastoletnią kochanką

·      O zakonniku- ekshibicjoniście, który straszył panny nad wartą

 

 

 

 

 
   Kwiecień - 12.04.18r. godz. 17.30 sala sesyjna Urzędu Gminy, wejście od ul.Zakładowej.
 

Akademia każdego wieku zaprasza na

orientalną podróż 

czyli o tym 

do czego mogą prowadzić badania genealogiczne

Od 20 lat badania genealogiczne w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. To pożyteczne hobby wychodzi często poza ramy szukania naszych bezpośrednich przodków. Jest wciągającą podróżą w głąb historii i geografii. Jest odkrywaniem rodzinnych tajemnic i nieznanych dotąd krewnych. Podróżą, której kres nigdy nie jest z góry ustalony. Dlatego tak wciąga.

Taką podróżą genealogiczną było odkrycie nieznanej mi wcześniej gałęzi rodziny Żelazków, o nazwisku Żelazek. Z niej pochodził ojciec Marian Żelazek (1918-2006), werbista i misjonarz w Indiach, przyjaciel matki Teresy z Kalkuty, kandydat do pokojowej Nagrody Nobla w 2002 roku.

O. Marian Żelazek urodził się w wielodzietnej rodzinie w Palędziu, niewielkiej wsi pod Poznaniem . W czasie wojny przeszedł piekło obozów koncentracyjnych. Ciężkie doświadczenia nie złamały go, wręcz przeciwnie. Swoimi działaniami na rzecz społeczności hinduskiej, w tym dla trędowatych, stał się symbolem „czystej miłości”.

W styczniu tego roku odbyłam rzeczywistą podróż do Puri w Indiach, miejscu działalności o. Mariana. Środkowy Wschód urzekł mnie swoja egzotyką, kolorami i zapachami. Dostarczył też wielu wzruszeń, jakie miały miejsce w odkrywaniu działalności krewnego i emocji towarzyszących ogłoszeniu jego procesu beatyfikacyjnego.

Prowadzi: Katarzyna Gieszczyńska-Nowacka (historyk sztuki, adiunkt w gabinecie Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu , członkini Towarzystwa Genealogiczno- Heraldycznego w Poznaniu)

  zapraszam

  Maria Stangierska

 

 
Rok akademicki 2016 /2017

 

 

 

Kwiecień

„Konstancja Raczyńska – niezwyczajna żona niezwykłych mężów”

10 kwietnia 2017 r. godz. 17.30 sala sesyjna Urzędu Gminy, wejście od ul. Zakładowej.

 

Dr Paweł Cieliczko- historyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, miłośnik Poznania i jego niegdysiejszych mieszkańców – przybliży postać naprawdę nietuzinkowej kobiety. Konstancja z Potockich Raczyńska – córka przywódcy Targowicy, Stanisława Szczęsnego Potockiego, arystokratka, rozwódka, której obaj mężowie popełnili samobójstwo, osoba bardzo towarzyska, ale i wrażliwa na kulturę oraz literaturę, malarka, tłumaczka, bibliofilka i patriotka. Urodzona u schyłku I Rzeczypospolitej, wcześnie opuściła rodzinny dwór i wyszła za mąż za podróżnika i badacza Jana hrabiego Potockiego, który właśnie przy niej stał się pisarzem, tworząc jedno z najbardziej niezwykłych dzieł literackich XIX wieku – Pamiętnik znaleziony w Saragossie. Po rozwodzie brylowała na europejskich salonach – do czasu, aż poznała i poślubiła (znacznie młodszego) Edwarda hrabiego Raczyńskiego. Im obojgu zawdzięczamy między innymi Bibliotekę Raczyńskich, pałac w Rogalinie, Złotą Kaplicę w katedrze poznańskiej, a także wodociąg miejski. Silny charakter, bogata osobowość, liczne talenty i fascynująca biografia tej arystokratki budują świetną opowieść o czasach i stosunkach w XIX-wiecznej rzeczywistości, nie tylko wielkopolskiej. A Konstancja do dziś ze spokojem przypatruje się Poznaniowi i jego współczesnym mieszkańcom, siedząc wygodnie w fotelu na placu Wolności, przed swoją ukochaną biblioteką. Gdyby tylko potrafiła mówić…

 

 

Marzec

" Sprawiedliwy handel" Małgorzata Binkowska

13 marca 2017 r. godz. 17.30 sala sesyjna Urzędu Gminy, wejście od ul.Zakładowej.

 

 

Co oznacza certyfikat fair trade na produktach, dlaczego warto zwracać na to uwagę podczas zakupów
Skąd zrodził się pomysł zakładania przez rolników w krajach globalnego południa małych plantacji upraw kawy kakao herbaty bawełny czy owoców.
Temat ochrony środowiska dzięki temu, że gospodarstwa te są w pełni ekologiczne.
Bezwzględny zakaz zatrudniania dzieci w spółdzielniach Fair Trade, dzieci uczęszczają do szkół zamiast ciężko pracować za marne pieniądze.

Podczas wykładu wyświetlone będą filmy przedstawiające sytuację rolników na plantacjach trzciny cukrowej na Mauritiusie, a także wystawa fotografii prezentująca problem ekologiczny wynikający ze zmian klimatycznych.

Kawa herbata kakao itd nie rosną w naszej szerokości geograficznej, pozyskujemy je od rolników z Peru, Gwatemali, Etiopii czy innych krajów w których klimat sprzyja tym uprawom.  Najczęściej w dostarczaniu ich do krajów zachodnich uczestniczy cała masa pośredników, każdy z nich zabiera gro pieniędzy i tak naprawdę do rolnika trafia tylko niewielka część zapłaty. Niejednokrotnie to mafie, tak jak np na Filipinach dyktują warunki finansowe, co skutkuje wyzyskiem tych, którzy ciężko pracowali.   Dzięki systemowi fair trade czyli prowadzonym spółdzielnią rolnicy mogą być godziwie wynagradzani, dzieci chodzą do szkół, budowane są studnie.

My otrzymujemy od nich wysokowartościowy produkt, 100% ekologiczny i do tego dodana jest najważniejsza wartość, wybierając te produkty podczas zakupów mamy pewność że możemy zmienić czyjeś życie.
Za każdym z tych produktów stoi historia pojedynczego człowieka, który nie żebrze  nie prosi o jałmużnę, jedyne czego chce to godziwa zapłata za jego pracę.

 

 

Luty 2017 r.

"Współczesność - historia sztuki w zarysie" dr Włodzimierz Trawiński

13 lutego 2017 r. godz. 17.30 sala sesyjna Urzędu Gminy, wejście od ul.Zakładowej.

 

Ostatni już wykład dr Włodzimierza Trawińskiego o kultury wyższej w wymiarze historycznym i jako kontynuacja tradycji z dojściem do współczesności, interpretacja o niej zawiera liczne ciekawe wiadomości i  anegdotyczne wątki pozwalające na lepsze zrozumienie i przyswojenie oraz przeżycie sztuki przez masowego odbiorcę.

 

 

Styczeń 2017 r.

"Od renesansu do baroku" dr Włodzimierz Trawiński

16 stycznia 2017 r. godz. 17.30 sala sesyjna Urzędu Gminy, wejście od ul.Zakładowej.

 

Kontynuacja wykładu z listopada, tym razem będziemy się poruszać od renesansu do baroku.

 

Listopad 2016

"Od antyku do średniowiecza"  dr Włodzimierz Trawiński

14 listopada 2016 r. godz. 17.30 sala sesyjna Urzędu Gminy, wejście od ul.Zakładowej.
 

Wykład dr Włodzimierza Trawińskiego dotyczyć będzie kultury wyższej. W wymiarze historycznym i jako kontynuacja tradycji z dojściem do współczesności, interpretacja o niej zawiera liczne ciekawe wiadomości i  anegdotyczne wątki pozwalające na lepsze zrozumienie i przyswojenie oraz przeżycie sztuki przez masowego odbiorcę.

 

Październik 2016

Akademia Każdego Wieku zaprasza  na spotkanie pt. „Ćwiczymy ciało i umysł”, tym razem będzie to spotkanie warsztatowe.  Prowadzi Katarzyna Borowiak - Fundacja bez barier

 

Główne czynniki przyczyniające się do dobrego samopoczucia to: aktywność fizyczna, integracja społeczna, zdrowe odżywianie, aktywność psychiczna i kontakty społeczne. Trening pamięci zawiera większość wymienionych elementów, regularne ćwiczenia poprawiają sprawność psychoruchową i funkcjonowanie poznawcze, czyli pamięć.

Zapraszamy, 17 października na godz. 17.30 do sali sesyjnej Urzędu Gminy, wejście od ul. Zakładowej. Wstęp wolny.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                       Tematy zrealizowane w ramach AKW w roku 2015/2016

Rok akademicki 2015/16 rozpoczęliśmy wykładem "Mój Mauritius" a naszym gościem była pani Dagmara Mahadea.

 

Mauritius - niewielka wyspa położona niedaleko Madagaskaru, tak mniej więcej 900 km po wschodniej stronie, na Oceanie Indyjskim. Odkryta przez Portugalczyków, skolonizowana przez Holendrów, przejęta przez Francuzów a odebrana przez Brytyjczyków. Rajska wyspa.

Język na Mauritiusie to prawdziwy koktajl wynikający z różnorodności narodów i kultur. Językiem urzędowym jest angielski lecz na co dzień używa się także język francuski , kreolski, hindi , bhodźpuri oraz mandaryński.

Tak wielkie bogactwo językowe bierze się z odmienności kulturowej i rasowej mieszkańców wyspy. Tak naprawdę Mauritius jest to raj w którym mieszkają w zgodzie ludzie ze wszystkich zakątków ziemi o różnych religiach.

Głównymi religiami są: hinduizm, islam , katolicyzm i jego odłamy oraz buddyzm.

 

Listopad 2015

 

W listopadzie porozmawiamy na temat testamentu. O najczęściej popełnianych błędach i co zrobić, aby napisany przez nas testament nabrał mocy prawnej.

 

  
Jak to jest z tym testamentem? 
 
 
 
Co można osiągnąć testamentem?

 

 •         ustanowienie spadkobiercą kogoś, kto nie byłby spadkobiercą ustawowym
 •         wyłączenie z grona spadkobierców kogoś, kto byłby spadkobiercą ustawowym
 •     podział majątku w inny sposób, niż wynikałby z Kodeksu cywilnego

 

 

Forma testamentu

Testament notarialny

Testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego.

 

Testament holograficzny

Musi zawierać: datę,  własnoręczny tekst ( w całości) oraz podpis.

 

Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy.

Zakaz sporządzania testamentów wspólnych!

 

 

Testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela.

 

Skutki naruszenia wymogów formalnych:

 

 •      brak własnoręcznego sporządzenia testamentu – nieważność
 •      brak podpisu - nieważność
 •           sporządzenie testamentu wspólnego – nieważność
 •      sporządzenie przez przedstawiciela – nieważność
 •      brak daty – nieważność (ale nie zawsze)

 

 

 

Co to jest zachowek?

Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

Wydziedziczenie

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

 

 1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
 2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
 3. uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

 

 

 

 Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia.

 

 

Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

 

(Korzystałam z opracowania Marcina Barańskiego - radcy prawnego)

Luty 2016

 

Przed nami kolejne spotkanie, tym razem 15 lutego będziemy gościć Tomasza Kramera, który zabierze nas do Indochin. Będziemy podróżować po Tajlandii, Kambodży i Wietnamie. Zapraszamy na spotkanie zatytułowane "Indochiny - na zderzeniu kultur" . 

Marzec 2016

 " Zobaczyć Himalaje" Katarzyna Makiewcz

 

Zobaczyć Himalaje - to było moje marzenie od lat. W zeszłym roku udało mi się wreszcie je zrealizować. Paradoksalnie, dzięki trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Nepal w kwietniu. Możliwość wzięcia udziału w wolontariacie zadziałała mobilizująco i decyzja zapadła, kupiłam bilety. W ciągu czterech tygodni stanęłam u stóp Everestu, zwiedziłam Kathmandu, rozebrałam dwa budynki w wiosce położonej kilkadziesiąt kilometrów od stolicy. I wszędzie spotkałam wspaniałych ludzi. Spróbuję Państwa zabrać ze mną w tą podróż.

 

 

11 Kwietnia 2016, godz. 17.30, sala sesyjna Urzędu Gminy, wejście od ul. Zakładowej

Z Plewisk do Amazonii, czyli duch peruwiańskiej puszczy cz.2 - Emil Witt

Trzecia -jubileuszowa wyprawa do Amazonii ,, Spirit of the selva vol.2’’ pod patronatem Gminy Komorniki, po wielu tygodniach działań, w końcu zaowocowała udokumentowaniem ukrytych w puszczy centralnego Peru inkaskich petroglifów oraz spotkaniem Indian Ashaninka, w dużym stopniu kultywujących swoje dawne tradycje. Przemierzając ostatnie nietknięte przez człowieka skrawki  lasów deszczowych Emil Witt oraz Krystyna Błauciak zabiorą nas w podróż w pogoni za ukrytymi za gęstą pokrywą krzewów oraz falą dezinformacji pozostałościami czasów starożytnych. Nie zabraknie również relacji z pieszego trawersu andyjskiego oraz niezwykłych fotografii niewyobrażalnie bogatej fauny i flory, zamieszkującej niknące skrawki dziewiczych lasów deszczowych.

Emil Witt – podróżnik, surwiwalowiec, instruktor wielu rzeczy, które trudno nazwać… od samoobrony przez tworzenie ekologicznych siedlisk, aż po zajęcia motywacyjne. Od 3 lat, a ma już na karku 21, zajmuje się eksplorowaniem zapomnianych zakątków Amazonii, pisze o tym artykuły, fotografuje i filmuje.
A co robi w Polsce? Głównie w lesie siedzi, a po za tym odwiedza biblioteki, szkoły, domy kultury, radia i telewizje oraz prowadzi bloga emil-witt.com. Raz do roku ogłasza, że znika na 3 miesiące w amazońskiej puszczy.... i tyle go widzieli!

  16 maja 2016, godz. 17.30, sala sesyjna Urzędu Gminy, wejście od ul. Zakładowej

 

Dr Krzysztof Witkowski, posiłkując się prezentacją multimedialną przedstawi wykład pt.: "Przyczyny i okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I"
 

Choć jest to fundamentalne dla historii naszego Państwa wydarzenie, to nadal jest ono przedmiotem różnorakich polemik i różnic zdań. Prelegent postara się o najnowsze osiągnięcia nauki ukazać pewne sporne kwestie związane z chrztem Polski, jak również ukazać przyczyny dla których pierwszy historyczny władca podjął tę decyzję -  nie abstrahując oczywiście od sytuacji geopolitycznej w regionie.

 
celem spotkania oprócz przekazania pewnej wiedzy będzie również pobudzenie słuchaczy do rozmyślań i dywagacji na temat różnych spornych kwestii związanych z chrztem Polski: chociażby gdzie była kolebka państwa Piastów?
 
Jeśli na coś się Pani przyda to jeszcze kilka słów o mnie
 
KRZYSZTOF WITKOWSKI – ur. w 1975 r.,doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, muzealnik, kustosz dyplomowany, mediewista, regionalista i prawnik. W lalach 2004-2015 dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Pracę doktorską pt.: "Władysław Odonic, książę wielkopolski (ok. 1190-1239)" obronił w 2011 roku. Wydana została drukiem rok później. W ramach swoich pasji zajmuje się historią regionalną oraz dziejami średniowiecza - w szczególności Wielkopolską. Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła n. Wartą, członkiem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz komitetu redakcyjnego czasopisma „Polonia Maior Orientalis”

 

  13 czerwca 2016 godz. 17.30, w  sali sesyjnej  Urzędu Gminy wejście od ul. Zakładowej.

 

   "Wiedźmy i ich zioła w magii i lecznictwie ludowym"

 

   Witold Marciniak, emerytowany nauczyciel hodowli zwierząt, biologii, chemii i paru innych przedmiotów. Poza tym pilot wycieczek i przewodnik. Współpracuje z Centrum Edukacji Regionalnej
i Przyrodniczej w Mniszkach gmina Międzychód

 

   Zagadnienia - myślenie magiczne, pojęcie zioła, wiedźmy, magia (sympatyczna, płynnościowa, Alkmeny).

   Zasada substytucji, mediacja. Pojęcie i znaczenie apotropeionu, omen.

   Pojęcie choroby, utensylia magiczne, centrum, granica.

   Rośliny lecznicze i magiczne - bez czarny, barwinek (problem kołtuna), dziurawiec (dziwożony i mamuny, boginki, rusałki,          wiły, południce), piołun i bylica (absynt), dziewanna, jemioła, bluszcz, czworolist, kopytnik i inne.

   Magia dotyczy swoistego światopoglądu a wymienione zioła to nie recepty lecznicze tylko ich znaczeni w światopoglądzie          magicznym.

 

 

Wykład zawiera liczne elementy zapobiegające spaniu!